Asbesto šiferis kenkia sveikatai

Prieš keletą metų Lietuvoje prasidėjus asbesto šiferio keitimo programa ir paramos plėtra, tapo masiniu reiškiniu. Daugybėje vietovių senas asbestas buvo nutrauktas nuo namo kepurių, ir ten atsirado naujas gražus šiferis, naujos čerpės ar kitokios naujos stogo dangos. Naujasis šiferis kaina buvo pigesnis tiems, kas dalyvavo šioje paramos programoje, kadangi ūkininkai ir kiti žmonės gavo atitinkamas kompensacijas savo naujai dangai įsigyti bei darbininkų darbui padengti. Visa tai sukėlė vieniems džiaugsmo, kitiems problemų.

Kam pasisekė

ŠiferisBe abejo, labiausiai pasisekė tiems gyventojams, kurie jau galbūt ir taip planavo greitu metu keisti tuos savo stogus, o čia su nuolaida ar už pusę kainos gaunamas šiferis ir darbų atlikimas tikrai turėjo atrodyti kaip didelė dovana. Be abejo, žmonės turėjo įvykdyti ir šiokius tokius biurokratinio valso žingsnelius. Pavyzdžiui, buvo privaloma surinkti visą informaciją ir įrodymus apie tai, kad senasis šiferis yra tikrai utilizuotas, jį reikėjo išvežti į pavojingų atliekų aikšteles. Juk negali palikti šiferio namie. Mat buvo ir tokių gudruolių, kurie norėjo su senuoju šiferiu dar ir užsidengti savo daržinę ar šiaip kokią malkinę pasidaryti. Tačiau asbestas – mirtinas priešas, kuris, kaip nustatyta, kelia vėžį, dėl to ir buvo vykdoma ši asbesto stogų keitimo programa, siekiant apsaugoti žmones, siekiant nuo jų nutolinti baisias ligas ir nebekenkti jų sveikatai.

Kas nepataikė

O kam ši programa nesuteikė tiek daug naudos? Gal kažkam šiferis kaina naujas atrodė vis tiek per brangus, gal žmonės neketino keistis togų būtent tais metais, gal nebuvo pasiruošę tam tikros dalies, kurią jau galėtų sumokėti. Dėl to jie praleido traukinį, o kitais metais tokios programos, tarkime jau nebebuvo antrą kartą ir beliko tik stebėti, kaip viskas nutiko, ir beliko tik matyti, kaip viskas vyksta ir kaip tas šiferis galiausiai būna pas kitus gražus ant stogų, o pas save – prastas ir dar su asbestu. Be to, netikėtai pralošė ir tie, kurie neatitiko standartų ir negavo paramos savo šiferio keitimui. Taip nutiko žmonėms, kurie gyveno didesniuose miestuose. Mat pirmiausiai parama buvo teikiama labai mažų miestų arba kaimų gyventojams, tiksliai numatant, kas gali pretenduoti į paramą, kas ne. Taigi, jeigu likote po brūkšnio dėl savo gyvenamosios vietos specifikacijos, stebėtis nereikia. Galiausiai, neišlošė ir tie, kurie bandė kažką apgauti ir nenorėjo išmesti seno šiferio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *