Tik ką tik pastatę savo jėgomis naują namą žino, kiek daug emocijų apima žmogų, pabaigusį tokį gigantišką darbą. Kai padarai tiek daug, smagiau, kad ir užsakytas termovizinis įvertinimas būtų geras, tačiau, jeigu jis ir nebus, nieko tokio. Statant namą daug kartų teko pripažinti klaidas, kažką per naują daryti, lipti sunkiausius barjerus, įveikti kliūtis. Energetinio naudingumo sertifikatas – tai tik dar vienas iš daugelio dalykų, kuriuos reikia atlikti, kai nori pagaliau apsigyventi savo naujame name. Termovizinis įvertinimas dar nėra galutinis sprendimas – jis tik tam tikra tarpinė išvada, kuri jums padės tobulinti savo namą, tobulinti jo sistemą ir galiausiai turėti tikrai gerą bei užtikrintą sprendimą.
Ką daryti, gavus termovizinę nuotrauką
Jeigu gavote termovizinę nuotrauką, joje labai aiškiai matysis, kur jūsų namas nesandarus, kur laisvai vaikšto šiluma. Tada jūsų tikslas bus sutvarkyti viską taip, kad tos šaltosios, mėlynos vietos taip pat taptų šiltos, kad jos būtų raudonos, rausvos arba oranžinės. Taigi, termovizinė nuotrauka yra tarsi kritika, į kurią pažvelgus dar galima viską pataisyti. Tarkime, jeigu matote, kad šiluma vaikšto per langų staktas, reikia jas papildomai apšiltinti. Jeigu matote, kad per palėpę traukia – reikia pasidarbuoti ten. Reikia tas vietas, per kurias eina temperatūra, prižiūrėti ir sutvarkyti.
Apie skirtingas naudingumo klases
Pagal tai, kokiai naudingumo klasei priklauso pastatas, galima jam suteikti ir reikiamą paskirtį – gyvenamųjų, ūkinių ar kitokių patalpų. Kol kas energinio naudingumo klasės yra tokios: A++ (pati aukščiausia, kai pastatui išvis beveik nereikia energijos), A+, A, B, C, D ir E.
Aukščiausios A++ klasės pastatams turi būti priskiriami visi gyvenamosios paskirties namai. Todėl daug kas ir liūdėjo, kad įprastam lietuviškam rąstų namui atėjo pabaiga, nes tiesiog iš rąstų be apšiltinimo suręstos sienos neatitinka šios klasės, reikia iš vidaus arba išorės šiltinti bei vėliau dėti kažkokią apdailą. Iš daugelio požemių, galima paminėti, kad pastate turi būti įrengta tinkama mechaninio vėdinimo sistema, taip pat turi būti ribotas ir efektyvus šilumos suvartojimas. Sandarumas turi atitikti 10 skyriaus reglamento įstatymus, turi būti atitinkami kiti reikalavimai. Palyginimui, pažiūrėkime, kokius reikalavimus turi žemiausios, E klasės naudingumo klasei priskiriami namai, pastatai. Turi būti minimalūs energijos vartojimo efektyvumo rodikliai bei gali būti tikrai nemaži atitvarų skaičiuojamieji savitieji šilumos nuostoliai. Tokio efektyvumo pastatas gali būti, pavyzdžiui, ūkinis pastatas.