Foto: Shutterstock.com
Ratlankiai yra ir funkcinė, ir estetinė automobilio pakabos sudėtinė dalis, todėl jų tinkama priežiūra yra dvigubai svarbi kiekvieno sąmoningo automobilio vairuotojo pareiga. Šiame straipsnyje aptarsime įvairias ratlankių valymo ir priežiūros technikas, taip pat labiausiai paplitusius defektus ir patarimus, kaip jų išvengti!
Automobilio ratlankiai ir jų tipai
Prieš pradedant kalbėti apie ratlankių priežiūrą ir labiausiai paplitusių defektų aptarimą, reikėtų pradėti nuo nedidelės jų tipų ir konstrukcijų apžvalgos, nes ne visi ratlankiai ya vienodi. Kiekvienas iš ratlankių tipų reikalauja skirtingos priežiūros, taip pat patvarumas įvairiems pažeidimams irgi skiriasi.
Plieno ratlankiai
Šie ratlankiai pagaminti iš plieno lakštų ir taip pat vadinami perforuotais ratlankiais. Dėl gamybos technologijos jų svoris yra didesnis nei lengvojo lydinio ratlankių. Plieninių ratlankių pagrindinis privalumas yra palyginti žema kaina. Vienas iš pagrindinių priežasčių, kodėl juos įprastai naudoja blogomis oro sąlygomis yra jų smūgių absorbavimo savybės – jei plieno ratlankis atsimuša į šaligatvį ar kokį aštrų kampą, jie smūgį sugeria ir gali apsaugoti kitas automobilio pakabos dalis nuo pažeidimų. Nors šiems ratlankiams yra žemas atsparumas korozijai, juos tradiciškai naudoja žiemos sezonu, kaip kelių kokybė yra pablogėjusi ir praktiškumas yra svarbiau nei estetiškumas.
Lieti ratlankiai
Lieti ratlankiai nuo plieno ratlankių skiriasi gamybos metodais – jie liejami iš skirtingų lengvojo metalo aliuminio lydinių, padarančius žymiai lengvesniais (net iki 15 -30 %), lyginant su analogiško dydžio plieniniais ratlankiais. Mažesnė masė reiškia, kad su šiais ratlankiais pavara greičiau paspartės ir stabdymo kelias bus trumpesnis. Ratlankių mažas svoris pagerina ir degalų ekonomiškumą, sumažina kitų automobilio pakabos dalių apkrovą ir jų dilimą. Aliuminio lydiniai yra mažiau jautrūs korozijai, todėl rūdis žymiai mažiau nei plieniniai automobilio “batai”. Kaip lietų ratlankių minusą galime paminėti palyginti aukštą kainą ir nepatvarumą aštriems smūgiams, dėl kurių atsiranda įtrūkimai ratlankiuose, o ne įlinksta.
Foto: Shutterstock.com
Kaltiniai ratlankiai
Taip pat ir kaltiniai ratlankiai yra pagaminti iš skirtingų lydinių, tačiau jų ypatingas pagaminimo procesas (kaltinimas) juos leidžia padaryti dar lengvesniais ir patvaresniais nei lieti ratlankiai. Dėl aukštų našumo rodiklių, šie ratlankiai daugiausiai naudojami automobilių sporte. Kaltinių ratlankių kainos yra daug aukštesnėje kategorijoje lyginant su lietais ratlankiais.