Kada reikalingas nekilnojamojo turto vertinimas?

Nekilnojamojo turto pirkimo ir pardavimo sandoriai kiekvienais metais sudaromi įvairiuose Lietuvos miestuose ir kaimo vietovėse. Vis dažniau tampa reikalingas nekilnojamo turto vertinimas, kuris naudingas tiek tiems, kurie nusprendė pirkti žemės sklypą ar būstą imant būsto paskolą, tiek ir visiems kitiems, kurie nori sužinoti, kokia yra turto vertė. Be to, turto vertintojai padeda spręsti tam tikrus klausimus, kurie yra susiję su turto verte.

VertinimasDažniausi atvejai, kuomet reikalingas turto vertinimas yra tuomet, kai imama paskola žemės sklypo arba būsto pirkimui. Visos kredito bendrovės reikalauja turto vertinimo, nes tai leidžia vertinti ar būstas atitinka tą sumą už kurią jis bus perkamas, juk bankui nepalanku įsigyti žemesnės vertės turtą suteikiant didelę paskolą. Taip yra dėl paprastos priežasties, nes jeigu klientas t.y. paskolos gavėjas taps nemokus, tai bankui reikės nekilnojamąjį turtą parduoti, kad padengti savo išlaidas, o jeigu vertė bus mažesnė, nei paskola, tai bankui tai visiškai nenaudinga. Norint to išvengti, kredito bendrovės turi gauti turto vertinimą, kuris parodo objektyvią turto vertę.

Yra ir kiti atvejai, kuomet pasirenkamas turto vertinimas. Pirkėjai perkantys būstą be paskolos nori įsitikinti, kad būstas ar žemės sklypas tikrai verti tos sumos, kokią nurodo pardavėjas. Kartais galima pamatyti skelbimus, kur pardavėjas prašo neadekvačios pinigų sumos, nors šalimais esantys nekilnojamojo turto objektai kainuoja gerokai pigiau, o jie labai panašūs vertinimo prasme. Atlikus turto vertinimą galima įsitikinti ar prašoma suma yra tinkama pagal rinkos vertę. Tuomet jau galima vertinti ar suma, kurią reikės mokėti, yra tinkama.

Pardavėjams taip pat naudingas nekilnojamo turto vertinimas. Jiems tai puiki galimybė parduoti turtą už gerą kainą, jei turtas to tikrai vertas. Be to, tai suteikia galimybę parodyti pirkėjams atliktą turto vertinimą, kad jiems būtų galima greičiau nuspręsti ar toks sandoris tinkamas.

Vertinimas atliekamas greitai tais atvejais, kai turto vertintojas neturi daug darbo ir vertinamas objektas nėra labai sudėtingas vertinimo požiūriu. Laiko atžvilgiu vertinimas taip pat gali būti skirtingas. Dažniausiai jis atliekamas per vieną ar kelias darbo dienas, tačiau, jei yra sudėtingas vertinimas, tai viskas gali trukti ir kelis mėnesius. Dėl to geriausia surasti kelis tinkamus vertintojus, kurie jums ar jūsų kredito bendrovei, jei imama paskola, ir sužinoti, kiek laiko užtruks visas darbas bei, kiek visa tai kainuos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *